Vedat Işıkhan: Ekonomimizi yükselttikçe artan refahtan emeklimiz daha fazla pay alacak

AA

Türkiye ekonomi yönetiminde ortak bir söylem var. O da emeklilerin artan refahtan daha çok pay almaya devam edeceği doğrultusunda.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı da Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu’nda yaptığı konuşmada bu konuya ağırlık verdi.

Kentteki iş insanlarıyla bir araya gelen Işıkhan, emekli maaşlarının zammının memur emeklilerimizde toplu sözleşmeye, SSK ve Bağkur maaş zammının ise enflasyona göre şekillendiğini dile getirdi.

“2023’te işsizlik oranının 1 puan azalarak yüzde 9,4’e geriledi”

Işıkhan, 2023’te işsizlik oranının 1 puan azalarak yüzde 9,4’e gerilediğini, bu verinin, salgın, bölgelerdeki savaş ve deprem felaketine rağmen doğru yolda olduklarını gösterdiğini söyledi.

“Emeklilere yönelik promosyon beledi artırıldı”

Bunun dışında ölüm aylığı hak sahiplerine de 5 bin lira promosyon duyurusunu yapmıştık. Bu hafta pazartesi gününden itibaren de promosyonlar için başvurular alınmıştı. Bugün itibariyle kamu bankalarımız emeklilerimize promosyon ödemelerini yapmaya başladılar. Tüm emeklilerimize hayırlı uğurlu olsun.

“Özel bankalar da promosyon artışına katılacak”

Diğer bankalarla da protokol imzalama sürecini tamamladıklarını dile getiren Işıkhan, şu ifadeleri kullandı:

Özel bankalar da kamu bankaları tutarları asgari olmak üzere promosyon miktarlarını güncelleyecekler. Biz, sağlam politikalarla emeklilerimize mümkün olan en iyi hizmeti vermeye gayret ediyoruz.

“Emeklilerin refahını artıracak yeni uygulamalar hayata geçirilecek”

Emeklilerin refahını artıracak yeni uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceklerine dikkati çeken Işıkhan, şunları söyledi:

Sayın Cumhurbaşkanımız bugün ifade etti, ‘Temmuz ayında emekli aylıklarını tekrar masaya yatıracağız’ dedi. Biliyorsunuz emekli maaşlarının zammı memur emeklilerimizde toplu sözleşmeye göre, SSK ve Bağkur için de enflasyona göre şekilleniyor. Biz, ihtiyaçlar ve imkanlar doğrultusunda çoğu zaman bu tutarların çok daha üzerinde emeklilerimiz için adımlar attık. Denge ve disiplin içinde ekonomimizi güçlü bir şekilde yükselttikçe artan refahtan emeklimize daha fazla pay vermeye devam edeceğiz. Ayrıca, daha önce de söylediğimiz gibi, 3600 ek gösterge düzenlemesinin bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi yönünde düzenlemeyi hayata geçireceğiz. Yine esnaflarımızın emeklilik için gerekli sigorta prim gün sayısındaki adaletsizliği gidereceğiz.

“Bu yüzyılı, emeğin, üretimin, çalışmanın yüzyılı yapacağız”

Hiçbir zaman tutamayacakları sözler vermediklerini vurgulayan Işıkhan, şunları kaydetti:

Bu, başkalarının milleti kandırma taktiği, bizim değil. Biz ne dediysek bugüne kadar yaptık, bundan sonra da adım adım yapmaya devam edeceğiz. Son 5 yılda yaşadığımız bunca afete ve felakete rağmen, vatandaşlarımızı asla mağdur etmeden hizmetlerimize kesintisiz devam edebiliyoruz. Artık bu güçte bir devletiz. Dolayısıyla, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği, Cumhur İttifakı olarak hedefimiz olan Türkiye Yüzyılı vizyonunu inşallah sizlerin desteğiyle başaracağız. Bu yüzyılı, emeğin, üretimin, çalışmanın yüzyılı yapacağız.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x